Privatizacija medija
06. 04. 2017.
Tanjug postaje akcionarsko društvo
Pravni status Tanjuga trebalo bi u najskorijem periodu da bude rešen tako što će ova bivša državna novinska agencija, koja je od 31. oktobra 2015. godine silom zakona prestala da postoji, biti pretvorena u akcionarsko društvo ili društvo sa ograničenom odgovornošću, saznaje Danas.
Kako saznajemo, Ministarstvo kulture i informisanja je napisalo dva nacrta zakona o Tanjugu koji predviđaju ovakvu transformaciju, a o njima bi u najskorijem periodu trebalo da raspravlja Vlada Srbije.
Slaviša Lekić, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije, kaže za Danas da nije nikakva tajna da Vlada vraća Tanjug u život.
- Da se na tome uveliko radi dokaz je i nastup Nina Brajovića, državnog sekretara za informisanje, koji je 15. marta na sastanku Konvent grupe za poglavlje 10, govoreći o aktivnostima u oblasti medija koje su sprovedene od prethodnog sastanka, između ostalog spomenuo i donošenje dva nacrta zakona o Tanjugu. Po tim nacrtima Tanjug bi trebao da postane d. o. o. ili akcionarsko društvo - navodi Lekić.
Državni sekretar Nino Brajović potvrdio je ove navode Danasa. O sudbini Tanjuga juče se oglasio ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, navodeći da će Vlada vrlo brzo rešiti status novinske agencije Tanjug.
- Status Tanjuga je relativno pravno neodređen. To ćemo vrlo brzo da rešimo, oni su ni na nebu ni na zemlji u pogledu njihovog pravnog statusa. Tanjug je vrlo važna ustanova ovog društva - rekao je Vukosavljević ne želeći da ulazi u konkretna rešenja o pravnom statusu Tanjuga.
Iako su nacrti zakona o Tanjugu i dalje nepoznanica, iz Vukosavljevićeve izjave se da naslutiti da se Vlada neće u potpunosti distancirati od rada te agencije.
- Srbija kao država, bez obzira ko je na vlasti, ima veliku potrebu da građanima i svetu da informacije iz svoje zemlje. Vrlo je važno da država ima mogućnost da proizvodi i obaveštava javnost šta se dešava - kazao je Vukosavljević.
Branka Đukić, direktorka Tanjuga, kaže za Danas da nju niko nije konsultovao o pomenutim izmenama zakona.
Dragan Janjić, glavni urednik agencije Beta, kaže za Danas da bi, ukoliko je cilj Vlade da informiše građane o svojim aktivnostima, trebalo da osnuje službu za informisanje koja bi svoje sadržaje bez naknade delila medijima.
- Koje god rešenje da odaberu za Tanjug mora se imati u vidu ravnoteža tržišta. Ne bi valjalo da Vlada protežira jednu agenciju koja bi se na tržištu takmičila sa dve agencije koje iza sebe nemaju Vladu - kaže Janjić.
Sličnog mišljenja je i Petar Jeremić, predsednik Izvršnog odbora UNS-a Udruženja novinara Srbije, navodeći da je nužno da rešenje pravnog statusa Tanjuga uspostavi jasnu distancu između te novinske agencije i izvršne vlasti.
- Mora da se pronađe rešenje koje će onemogućiti Vladi da utiče na uređivačku politiku Tanjuga. Isto tako, Tanjug ne bi smeo da bude privilegovan u smislu finansiranja - navodi Jeremić.
Vlada digla ruke od medijskih reformi "Javnosti je promakla vest da je Vlada Srbije donela izmenjenu uredbu o prenosu kapitala bez naknade zaposlenima kod izdavača medija, kojom je omogućila da se lokalnim samoupravama prenesu akcije i udeli medija, čija je privatizacija poništena", kazao je Slaviša Lekić, predsednik NUNS, napominjući da to praktično znači da je Vlada Srbije digla ruke od medijskih reformi
Nema komentara.